14 stycznia – Dzień Walki z Nieśmiałością

Nieśmiałość to problem bardziej powszechny, niż mogłoby nam się wydawać.
Jak sobie z nią radzić ?
Przedstawię Wam 5 prostych sposobów nas pokonanie nieśmiałości

1. Doceniaj swoją nieśmiałość !!!
Nieśmiałość jest związana z wrażliwością i pokorą wobec życia, to piękne jakości, można nawet powiedzieć, że duchowe cnoty. Znajdują się one w opozycji do nieuzasadnionej dumy i egocentryzmu. To, że jesteś nieśmiała, nie oznacza, że jesteś gorsza. Postaraj się uczynić ze swojej nieśmiałości atut.
2. Uświadom sobie samoocenę
Samoocena jest niczym twardy dysk komputera, na którym jest zapisane wszystko, co usłyszałaś na swój temat. Twoim zadaniem jest posegregowanie tych treści w dwa foldery. W jednym umieść negatywne opinie, które wzięłaś jako swoje, w drugim pozytywne. Pierwszy usuń do kosza a potem nawet z kosza. A drugim zajmij się starannie. Jeśli ludzie dziękują ci, że ich wysłuchałaś, oznacza, że umiesz słuchać empatycznie. Jeśli chwalą, że ładnie się ubierasz, masz dobry gust. Zrób listę swoich ulubionych cech. Jeśli będziesz miała z tym problemy, porozmawiaj na ten temat z przyjaciółmi.
3. Unikaj ludzi, przy których czujesz się niepewnie
To może wymagać trochę wysiłku, żeby tak poukładać sobie życie, aby zmienić towarzystwo. Może będzie trzeba zmienić porę wychodzenia na lunch z pracy, rozstać się z kimś, ustawić psychiczne granice. Dlaczego jednak masz torturować siebie? Zwłaszcza w czasie wewnętrznej pracy nad swoją nieśmiałością, zrezygnuj z ludzi, którzy cię w tym nie wspierają.
4. Otaczaj się wspierającymi ludźmi
Zastanów się nad listą osób, przy których czujesz się dobrze, pewnie, swobodnie. Takich, których obdarzasz zaufaniem i sympatią. Takich, do których zwracasz się, kiedy jest ci źle albo chcesz się podzielić z nimi swoją radością. I jednocześnie takich, którzy w sposób nieraniący mówią ci prawdę.
5. Twoja nieśmiałość jest niewidzialna
Z twojej perspektywy nieśmiałość „krzyczy” i jest oczywista oraz widoczna dla otoczenia. Jeśli tak uważasz, faktycznie tak to może wyglądać. Jeśli jednak przekonasz siebie, że nieśmiałość jest twoją tajemnicą, nikt jej nie zauważy. Tak naprawdę nieśmiałość jest w twoim umyśle. Jeśli będziesz umiała go kontrolować, nieśmiałość stanie się niewidzialna. Tylko ty odpowiadasz za swoje wnętrze i to, jak odbierają je inni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *